WYJAŚNIENIA MINISTERSTWA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

Z 25 PAŹDZIERNIKA 2013 R.

W SPRAWIE WYMIARU URLOPU WYCHOWAWCZEGO PO NOWELIZACJI KODEKSU PRACY

 

Uprzejmie informujemy, że stosownie do art. 186 § 2 - 4 Kodeksu pracy w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1028), która weszła w życie w dniu 1 października br., maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy, lecz każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca z ww. wymiaru; prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów.

Jeżeli zatem oboje rodzice lub opiekunowie dziecka żyją i korzystają z pełnej władzy rodzicielskiej, to maksymalny wymiar urlopu wychowawczego jaki może wykorzystać jeden z nich wynosi 35 miesięcy. Natomiast prawo do 36 miesięcy urlopu wychowawczego przysługuje rodzicowi dziecka, jeżeli:

·         drugi rodzic dziecka nie żyje,

·         drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,

·         drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej, bądź jego władza rodzicielska została ograniczona lub zawieszona (art. 186 § 9 K.p.).

Ponadto prawo do 36 miesięcy urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi będącemu jedynym opiekunem dziecka (art. 186 § 10 K.p.).

Należy podkreślić, że przepisy powołanej wyżej ustawy nowelizującej Kodeks pracy nie przewidują reguł intertemporalnych, które dotyczyłyby maksymalnego wymiaru (długości) urlopu wychowawczego, co skutkuje bezpośrednim działaniem w tym zakresie nowego prawa w odniesieniu do urlopów udzielanych w całości lub w części począwszy od dnia 1 października 2013 r.

Jednocześnie Departament informuje, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie jest uprawnione do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa, jak również do analizowania i rozstrzygania konkretnych (bądź przykładowych) stanów faktycznych powstałych (lub mogących powstać) na gruncie ich stosowania.

W przypadku dalszych wątpliwości w tej, a także w innych sprawach z zakresu prawa pracy, zainteresowani mogą zwracać się o pomoc do właściwych miejscowo Okręgowych Inspektoratów Pracy Państwowej Inspekcji Pracy. Inspekcja ta jest bowiem organem ustawowo upoważnionym nie tylko do sprawowania nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem (stosowaniem) przepisów prawa pracy, ale również do udzielania zainteresowanym porad prawnych w tym zakresie.